Bize Ulaşın
0 850 241 11 02

PROTOTİP İMALATI

Hızlı prototipleme teknolojileri AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarındaki problemlere çözümler sunar. Bilgisayar ortamında çizilen tasarımların seri üretime geçmeden önceki tasarım doğrulama süreçlerinde üretilen prototiplerin çeşitli testler ile tasarımın doğruluğu veya yanlışlığı test edilir. Bu süreç geleneksel yöntemlerle yapıldığında günler, haftalar veya aylar sürebilmektedir. Hızlı prototipleme yöntemi ile bu süreç saatler içerisinde gerçekleştirilir ve elde edilen prototipler hem görsel hem de fonksiyonel açıdan test edilebilirler. Olası tasarım değişikliklerine bu prototipler üzerinden yola çıkılarak gerekli düzenlemeler yapılarak doğru sonuca ulaşılır.

Hızlı prototip teknolojisinin aşamaları şu şekilde sıralarsak:

1. Cad modelin oluşturulması

2. Modelin ara yüz formatına dönüştürülmesi

3. Parçanın Z ekseninde belirlenip desten yapılarının oluşturulması

4. Parça ve desteklerin belirlenen Z keseninde dilimlenmesi

5. Prototip üretilmesi

6. Prototipin alınıp son işlemlerin yapılması

Bilgisayar ortamında hazırlanmış üç boyutlu tasarımın hızlı prototip üretimi sistemlerine naklini sağlamak için ara yüzeye ihtiyaç duyulmaktadır. HPÜ cihazlarında yaygın kullanılan ara yüzey STL formatıdır. Bu format modelin dış yüzeyini temsil eden sıralanmamış üçgen yüzeyler listesinden oluşmaktadır. STL formatı 3 boyutlu CAD verilerinin basit bir şekilde teslim edilmesini sağlar.

Fused Deposition Modeling (FDM)

Sıvayarak harç yığma teknolojisi, literatürdeki İngilizce karşılığı FDM (fused deposition modeling) olarak adlandırılmaktadır. Bu teknolojide bobin üzerine sarılı cihaza yüklene bilen tel formunda çeşitli ABS malzemeler kullanılmaktadır.Bobine sarılı teller yaklaşık olarak 1.78 mm çapındadır.FDM teknolojisinde parça üretimi ABS ana malzeme ve ana malzeme inşasında kullanılan destek malzemeden oluşur.Suda çözüle bilen bir yapıya sahip destek malzemesi vardır.(water works,su işleri anlamında)olarak adlandırılır.FDM teknolojisi 1980’li yılların sonunda S.SCOTT CRUMP geliştirmiştir ve ilk ticari cihaz 1992 yılında piyasaya sürülmüştür.

 

Selec Laser Sintering (SLS)

Isıtarak toz bağlama tekonolojisi, literatürdeki ingilizce karşılığı SLS (selective laser sintering)lazerli sintenleme olarak adlandırılmaktadır. Lazer ışını ile ısıtılması ve birbirine kaynaşa bilen toz taneciklerini inşa hammaddesi olarak kullanan bu teknolojide, toz formundaki hammadde ince ve düzgün bir düzlemsel katman halinde yayılır, CAD yazılımı ile önceden desteklenmiş bölgeler lazer ışını ile taranır, lazer ışınının yüzeye çarptığı noktalarda meydana gelen sıcaklık, toz taneciklerinin ısınmasına ve kısmen eriyerek yani sinterlenerek birbirine kaynaşmasına sebep olur. Bu teknolojide destek malzemesi kullanılmaz yalnız platformun üzerindeki lazere maruz kalmayan toz taneciklerdir destek malzemesi vazifesi görmektedir,işlem tamam landığında bir fırça veya bir elektrik toz çekme ünitesinde model temizlenir.SLS teknolojisinde ağırlık olarak polyamid malzeme kullanılmaktadır,ancak son yıllarda seramik ve metal tozlarıda kullanılmaya başlanmıştır.SLS teknolojisi TEXAS ÜNV’ sinde doktora çalışması çerçevesinde CARL DECARD tarafından geliştirilmiştir,1992 tarihde ise ticari hale getirilmiştir.

POLYJET

Püskürterek harç yığma teknolojisi, literatürdeki İngilizce karşılığı POLYJET olarak adlandırılmaktadır.Bu teknolojide oda sıcaklığında sıvı halde bulunan foto polimer reçine 8 adet enjeksiyon kafası üzerindeki 16 mikron çapındaki 1536 memeden bir tepsinin üzerine malzeme püskürterek katman oluşturur,püskürtülen reçine morötesi ultreviole lambalar vasıtasıyla aynı anda dondurularak katılaştırılır,her katmanda tepsi bir adım aşağı iner ve katmanlar halinde parça inşa edilir.Enjeksiyon kafalarından yarısı ana malzemeyi püskürtürken yarısıda destek malzemeyi püskürtür,üretim sonunda destek malzeme mekanik yöntemler parçadan ayrıştırılır ve model elde edilir.Bu teknoloji 1990’lı yılların sonunda Objet Geometries firması tarafından geliştirilmiştir.

Stereolithography(SLA)

Tarayarak ışıkla kür teknolojisi, literatürdeki İngilizce karşılığı SLA (Stereolithoraphy) olarak adlandırılmaktadır.Bu teknolojide oda sıcaklığında sıvı halde bulunan foto polimer reçine tabakasının noktasal bir morötesi (ultraviyole) lazer ışını vasıtasıyla belirli bölgelerin kürleştirilmesi prensibine dayanır.Bilgisayar destekli üretim CAD yazılımı ile hareket eden lazer ışını reçine tabakası üzerinde parça geometrisini tarayarak katmanları oluşturur.Katmanlar tamamlandıktan sonra parça reçine havuzundan çıkarılır,parça oluşurken destek görevi gören yapı parçadan mekanik olarak ayrıştırılır.Termal ve mekanik özellikleri birbirinden oldukça farklı olan bir dizi malzeme seçeneğine sahiptir.Bazı malzemeler ilave külleştirme gerektirebilir ve bunlar ultraviyole banyosunda ikincil bir işleme tabi tutulmaktadır.

Silikon Kalıp (Vacuum Casting Process)

Silikon kalıplama teknolojisi yönteminde, en ayrıntılı yüzeyler ve ters açılı parçalar kalıplanabilmekte, hızlı ve kaliteli sonuçlar alınmaktadır ayrıca, Silikon kalıplama teknolojisi, Bir tür dönüşün teknolojisi olan silikon kalıplama sayesinde düşük miktardaki üretimler için pahalı ve uzun süren metal kalıp imalatı yerine, hızlı prototip üretim teknolojilerinde üretilen bir master model kullanılarak daha ucuz ve hızlı bir şekilde plastik parça imal edilebilmektedir. Gerçek ürünlerde kullanılan malzemelere çok yakın özelliklere sahip olan poliüretan malzemeler görsel testler, çarpışma testleri, fonksiyonellik testleri gibi uygulamalarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Silikon kalıplara baskı yapılabilen poliüretan malzemelerin yaygın şekilde kullanıldığı bazı uygulamalar şunlardır:

1. Görsel uygulamalar için şeffaf modeller ve isteğe bağlı pinmentasyon uygulanarak renklendirilmiş parçalar üretilebilir

2. Yüksek darbe direnci, fonksiyonellik testleri, gerilme ve bükülme mukavemetine sahip parça üretimleri

3. Yüksek sıcaklık dirençlerine sahip parça üretimleri

4. 45 ila 90 shore arası esnek parça üretimleri

5. Wax mum döküm: Hassas döküm yöntemi ile metal parça elde edilmesi prosesinde ara ürün malzeme işlevi görür. Bir çok durumda ters açı vs.nedeni ile elde edilemeyen geometriler, silikon kalıp yöntemi ile kolaylıkla elde edilebilmektedir.